5 ترکیب حمله برتر در والیبال

امروز به پنج ترکیب اصلی در والیبال کلاسیک می پردازیم که هم توسط بازیکنان حرفه ای و هم برای آماتورها استفاده می شود. در زیر با این موضوع بیشتر آشنا خواهید شد.

اطلاعات ترکیبی

در آوردن

ترکیب تیک آف با بازیکن منطقه شماره سه، یعنی بلوکر میانی انجام می شود. در لحظه پاس، بازیکن سرعت اول، بازیکن مرکزی، باید دو یا سه قدم سریع به سمت بازیکن برود و توپ را در بالاترین نقطه مستقیماً بالای پاسور در سریع ترین زمان ممکن جارو کند و بازیکن در نوبت، باید با قرار دادن مستقیم توپ در دست بازیکن مرکزی، پاس را بدهد تا او یک حمله با کیفیت و سریع انجام دهد.

موج

موج با بازیکن شماره چهار منطقه پخش می شود که بازی را تمام می کند، به استثنای نادر یک مهاجم مورب، که گاهی اوقات به منطقه شماره چهار حمله می کند. مهارکننده مرکزی باید برای یک ترکیب برخاست، یعنی حمله در کنار بازیکن ست شده، بازیکن در منطقه چهارم، بازیکن تمام کننده، به نوبه خود مستقیماً پشت مهار کننده مرکزی برود، سپس تنظیم کننده یک پاس می دهد. به دروازه بان مرکزی، پاس را کمی جلوتر واژگون می کند و بازیکن تمام کننده به تور تمیز حمله می کند. این ترکیب برای آماتورها بسیار مفید است، زیرا به طور کلی بسیاری از مسدود کننده های میانی مهارت خوبی در خواندن بازی ندارند.

صلیب

ترکیب ضربدری با بازیکن منطقه دوم با یک مهاجم مورب انجام می شود، اما این ترکیب زمانی توسط بازیکن تمام کننده می تواند انجام شود که طبق ترتیب، بازیکن سرعت اول در منطقه دوم باشد. بازیکن مرکزی نیز باید به سمت ستتر برود، همانطور که در ترکیب تیک آف و موج، بازیکن مهاجم منطقه دو باید به سمت ستتر بدود و در انتها دو یا سه قدم تند و سریع پشت سر بلاک کننده مرکزی برود و سقوط انجام دهد وظیفه تنظیم کننده، درست مانند ترکیب موج، این است که توپ را کمی پشت بازیکن مرکزی پرتاب کند.

لوله

پیپ فقط با بازیکن خط دوم عقب، منطقه شماره شش، فینیشر پخش می شود، با این ترکیب، مسدود کننده مرکزی باید مانند هنگام تیک آف به سمت تنظیم کننده برود و در نتیجه حواس بلوک حریف را پرت کند و به نوبه خود ست کننده ، باید یک پاس کوچک پشت بازیکن در منطقه شماره سه پرتاب کند تا بازیکن تمام کننده از منطقه شماره شش فرار کند و یک عمل هجومی تماشایی انجام دهد.

منطقه

این ترکیب با یک مهار کننده مرکزی انجام می شود، اما بر خلاف تیک آف، بازیکن سرعت اول نباید به سمت بازیکن اتصال در فاصله دو یا سه متری از خود برود و در نتیجه حریف مسدود کننده مرکزی را به سمت خود بکشاند و فاصله ایجاد کند. در بلوک به طوری که مهاجم مورب در هنگام انجام اقدامات حمله در شرایط راحت تری قرار گیرد.

بررسی